GSG Towers zbuduje 15 wież dla potentata rynku energii wiatrowej

Data: 03.01.2018

Spółka GSG Towers dostała od jednego z największych operatorów światowego rynku energii odnawialnej zlecenie na budowę 15 naziemnych wież wiatrowych. Produkcja rozpocznie się już w pierwszej połowie 2018 roku. Nazwa zleceniodawcy nie rozgłasza się ze względu na towarzyszącą zamówieniu umowę o poufności. Wiadomo tylko, że produkcja w końcu trafi na Ukrainę w ramach dużego projektu, wspierającego rozwój ukraińskiej energetyki wiatrowej.

“To pierwsza od dłuższego czasu konkretna i dobra wiadomość, dotycząca najbliższej przyszłości GSG Towers oraz ogólnie Stoczni Gdańskiej. Przez cały bieżący rok walczyliśmy nie tylko z trudną sytuacją na rynku, ale i z insynuacjami na temat negocjacji prywatnego inwestora spółki z Agencją Rozwoju Przemysłu. Ten szum z kolei utrudniał nam relacje z potencjalnymi klientami. Pesymistyczne prognoze jednak się nie sprawdzili. GSG Towers i jej załoga będą mieli dużo pracy już w pierwszej połowie 2018 roku” – komentuje Ludmiła Buimister, Prezes zarządu GSG Towers.

GSG Towers weszła na rynek energii wiatrowej zaledwie pięć lat temu w wyniku restrukturyzacji Stoczni Gdańsk i dywersyfikacji jej produkcji. Dzisiaj firma jest jednym z pięciu największych na świecie producentów wież wiatrowych na rynku onshore, również aktywnie podbija dynamicznie rozwijający się rynek morskiej energii wiatrowej ze względu na wyjątkową lokalizację na morzu oraz zdolność do konstruowania dużych wież i innych konstrukcji potrzebnych dla segmentu offshore. Oczekuje się, że energetyka wiatrowa w Europie będzie rosła do 20% rocznie – a lokalizacja GSG Towers zapewnia przewagę konkurencyjną na tym rynku.

Zarząd spółki wiąże jej przyszłość również z rozwojem polskiej energetyki odnawialnej. Jeszcze 11 września 2017 roku w Gdańsku podpisano list intencyjny, rozpoczynający prace nad utworzeniem konsorcjum firm, zainteresowanych stworzeniem polskiego łańcucha dostaw dla projektu w pełni wyposażonej podstacji transformatorowej na morskie farmy wiatrowe. Oprócz GSG Towers do konsorcjum wejdą m. in. Lotos Serwis, Enamor, Protea.

Przewiduje się, że w 2024 r. pierwsza polska morska farma wiatrowa ma zostać oddana do eksploatacji. Nadarzająca się okazja jest doskonałym momentem na zacieśnienie współpracy i stworzenie wspólnego produktu, – wierzą w GSG Towers.

poprzedni wpis następny wpis