Uczciliśmy pamięć poległych podczas wydarzeń grudniowych

Data: 14.12.2018

Dnia 14 grudnia 2018 r., przedstawiciele NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej wraz z pracownikami i delegacją Zarządu Stoczni Gdańsk S.A. i GSG Towers sp. z o.o., złożyli kwiaty pod Pomnikiem Trzech Krzyży w Gdańsku.

Wydarzenia grudniowe, tj. protesty robotników w dniach 14-22 grudnia 1970r., mają szczególne znaczenie dla całego Pomorza. Świadczyć o tym może rokroczna zaduma, której oddają się uczestnicy obchodów, organizowanych przez Solidarność.

Wspominając tamte dni, podkreślamy wagę ofiary z krwi pracowników naszego zakładu, którzy wówczas – w grudniu ‘70, powodowani sprzeciwem przeciw znacznej podwyżce cen żywności, gromadzili się na wiecach domagając się cofnięcia podwyżek oraz uregulowania systemu płac.

Do pierwszych starć protestujących w Stoczni Gdańskiej stoczniowców z Milicją Obywatelską doszło już 14 grudnia, dzień później ogłoszono strajk powszechny do którego przyłączyły się kadry innych  gdańskich przedsiębiorstw, elbląskiego Zamechu oraz Stoczni w Gdyni.

W wyniku represji ówczesnych władz grudzień 1970 zebrał krwawe żniwo, pociągając za sobą ponad 40 ofiar, tysiące rannych i zatrzymanych, pokazując jednocześnie bestialstwo słusznie minionego reżimu.

Wszystkim wówczas poległym oddajemy należny hołd i szacunek, cześć i chwała bohaterom!

poprzedni wpis następny wpis