Przełomowa inwestycja Grupy Stoczni Gdańsk

Data: 25.10.2016

GSG Towers – spółka wchodząca w skład Grupy Stoczni Gdańsk – otworzyła kluczową inwestycję produkcji wież wiatrowych i konstrukcji stalowych dla przemysłu morskiego. W uroczystości otwarcia inwestycji udział wzięli m.in. Wiceminister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Paweł Brzezicki, Wiceprezydent Gdańska – Andrzej Bojanowski oraz biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej – ks. dr Zbigniew Zalewski.

GSG Towers realizowała w ostatnich latach zakrojony na szeroką skalę program inwestycyjny, którego łączna wartość sięga kwoty 160 mln złotych. Otwarcie inwestycji wprowadza europejskiego lidera produkcji wież lądowych oraz wielkogabarytowych konstrukcji stalowych do elitarnego grona producentów konstrukcji dla najbardziej perspektywicznego rynku offshore – morskich elektrowni wiatrowych. Ukończona właśnie inwestycja umożliwia zwiększenie produkcji wież wiatrowych w skali rocznej do poziomu 300 wież o średnicy do 8 m oraz wytwarzanie wież z blachy o grubości do 120 mm i długości pojedynczej sekcji do 50 m.


– Energetyka onshore oraz offshore to rynek o ogromnym popycie i potencjale wzrostu, a  w rezultacie tej inwestycji Grupa Stoczni Gdańsk staje się jednym z największych producentów wież wiatrowych dla tego rynku w Europie. Dzięki nowoczesnym liniom produkcyjnym możemy już niedługo uzyskać status dostawcy pierwszego wyboru kompleksowych rozwiązań w branży morskiej energetyki wiatrowej – mówi Jarosław Łasiński, prezes GSG Towers i Stoczni Gdańsk S.A.

– Fundamentem i największym atutem GSG był od zawsze zespół doświadczonych fachowców gwarantujących profesjonalne wykonanie najtrudniejszych technologicznie projektów. Dlatego tak ważnym elementem programu inwestycyjnego był rozwój zawodowy pracowników Grupy Stoczni Gdańsk. W ramach szkoleń prowadzonych w Akademii Rozwoju Grupy Stoczni Gdańsk swoje profesjonalne umiejętności systematycznie doskonaliła nasza kadra produkcyjna.

Przełomowa Inwestycja GSG

Supernowoczesne urządzenia GSG

Super zwijarka

Hydrauliczna, czterowalcowa zwijarka to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych maszyn do zwijania blach grubych dla przemysłu morskiego. Zwijarka pozwala na zwijanie blach o grubości do 120 mm i 8 m średnicy.

Linie do automatycznego spawania

Najnowocześniejsze linie do spawania wież wiatrowych i elementów cylindrycznych oraz stożkowych składają się z zestawu słupowysięgników do spawania oraz stacji montażu. Linie pozwalają produkować elementy (sekcje) aż do 8 m średnicy oraz o grubości do 120 mm i wadze do 200 ton.

Hala konserwacyjno-malarska

Nowoczesne linie konserwacyjno-malarskie to unikalne miejsce, w którym wieże wiatrowe oraz wielkogabarytowe konstrukcje stalowe podlegają obróbce powierzchniowej. Proces czyszczenia, metalizowania i malowania powierzchni stalowych wspomagają nowoczesne, zautomatyzowane  technologie sterowania zapewniające odpowiednie warunki temperatury, wilgotności oraz bezpieczeństwa pracowników i środowiska naturalnego.

Grupa Stoczni Gdańsk zatrudnia obecnie około 1000 pracowników. Zgodnie z planem rozwoju zwiększenie potencjału produkcyjnego skutkować będzie podniesieniem poziomu zatrudnienia. Oznacza to, że spółka rozbuduje swoje zasoby kadrowe o kolejne 300-400 osób w ciągu następnych dwóch lat. 

poprzedni wpis następny wpis